Concertinformatie

Datum: vr 27 dec
Aanvang: 20:00u
Prijs: vanaf € 35,- (CJP vanaf € 17,50)

Programma

Brahms Pianotrio nr. 1 in B gr.t., op. 8 (1853-54; revisie 1889) Denis Kozhukhin piano Janine Jansen viool Pablo Ferrández cello
Tanejev Pianokwintet in g klein Boris Brovtsyn viool Stephen Waarts viool Gareth Lubbe altviool Jens Peter Maintz cello Denis Kozhukhin piano


Over dit concert

Het Octet van Enescu wordt vervangen door het Pianokwintet in g klein van Tanejev (oorspronkelijk geprogrammeerd tijdens het slotconcert). Stephen Waarts vervangt Janine Jansen in Tanejev. 

Het Internationaal Kamermuziekfestival Utrecht sluit zoals altijd de openingsdag af met een uitroepteken, een belofte voor de rest van het festival. Violist en artistiek leider Janine Jansen heeft weer een keur aan briljante bevriende kamermusici om zich heen verzameld om de Grote Zaal van TivoliVredenburg met het Pianotrio op. 8 van Brahms en Tanejev’s pianokwintet te transformeren tot één grote huiskamer.

Johannes Brahms schreef zijn Eerste pianotrio in 1854, kort nadat hij Robert en Clara Schumann voor het eerst had ontmoet. Die ontmoeting bracht zijn carrière in een stroomversnelling. Ongetwijfeld heeft ook de zekerheid die uit het eerste deel spreekt daarmee te maken. Toch was Brahms niet helemaal tevreden. Veel later, in 1889, reviseerde hij het werk aanzienlijk. Het is deze versie van een jeugdwerk door de ogen en oren van een door de wol geverfd componist die het meeste uitgevoerd wordt.

Sergej Tanejev werd niet voor niets de ‘Russische Brahms’ genoemd. Deze leerling van Tsjaikovski combineerde een krachtig vormbesef met klassieke schoonheid en volksmuzikale helderheid. Het leverde in 1911, in de laatste jaren van zijn leven, een Pianokwintet op dat Janine Jansen met haar kamermuzikale vrienden terecht onder de aandacht brengt. Een wat vergeten werk om verliefd op te worden.

Voorafgaand aan dit concert is er een inleiding om 19.00 uur in salon Danel. Een ticket voor de inleiding is tegelijk te bestellen met een concertticket.

Brahms, Brahms en nog eens Brahms
Hoewel Johannes Brahms gold als de belangrijkste symfonicus na Beethoven, was hij bovenal de componist die in tweede helft van de negentiende eeuw de klassieke kamermuziek in stand hield. Met zijn pianokwartetten nr. 1 en nr. 2, het strijkkwintet en het pianotrio biedt het festival dit jaar een omvangrijke blik op zijn belangrijkste werken.

Tip: Nog even nagenieten na het openingsconcert? Verleng deze bijzondere avond met het Late Night Concert in Cloud Nine

Dit concert wordt opgenomen door AVROTROS en uitgezonden op NPO klassiek

Bestel kaarten voor drie of meer concerten en ontvang 20% korting op de totaalprijs. Vanaf zes concerten ontvang je maar liefst 25% korting op de totaalprijs.

Zie ook